Sobota jako z cukru

Datum konání akce:17. 8. 2019
 
Místo konání akce:Kovárna Těšany
 
Pořadatel akce:Orel Těšany

O prázdninové sobotě 17. srpna 2019 od 10.00 do 17.00 se v historické těšanské kovárně uskuteční program určený rodinám s dětmi a nesoucí název Sobota jako z cukru. Jeho cílem je připomenout, že nejen prací živ je člověk, ale že i slavnostní příležitosti jsou důležitou součástí života. A tyto se musí řádně oslavit! A čím jiným než dobrým jídlem, zejména sladkým pečivem. Děti se v rámci hrací cesty seznámí s potravinami (obilím, medem, cukrem, ovocem), z nichž se pečivo zhotovovalo nebo zhotovuje; s předměty, které se k přípravě pečiva používaly v minulosti; s kuchařskou matematikou – kuchařskými počty z časů M. D. Rettigové a budou např. také odhadovat hmotnost bez váhy.

V letošním roce bude také předvedeno včelařství a ukázky ze života včel. Vše podstatné návštěvníkům vysvětlí zkušený včelař.

Program doplní také kuchařská dílna pod vedením paní Jany Malé, paní mistrové, která bude připravovat těsta a pomáhat malým i velkým kuchařům a kuchařkám. V dílničce si  všichni můžou vyzkoušet vykrajovat perníčky, připravovat trdelníky, tvarovat houstičky a kynuté ptáčky. Akce odkazuje na dvoje hody, které se v Těšanech konají – Barnabášské hody v červnu na sv. Barnabáše a tzv. Babské hody v září. Návštěvníci se dozvědí, proč se vlastně hody pořádají  a seznámí se s příběhy, které se pojí s jejich počátkem.