Národopisné slavnosti 2015

Ve dnech 4-6.9.2015 se konal v Těšanech 17. ročník Národopisných slavností. Program začal v pátek, kdy bylo možné navštívit Srub v parku před školou s výstavou historických kol, žehliček, ukázkou zpracování lnu a dalších předmětů, které vlastní nebo pro slavnosti zapůjčil pan Witold Lugowski. V pátek se za velkého zájmu návštěvníků konalo také divadelní představení Osudy jedného vinára, nastudované herci Záhoráckého divadla ze Senice a Hodonínského divadla Svatopluk.

V sobotu bylo od rána rušno nejen v okolí těšanské kovárny, ale také v budově Obecního úřadu, na Orlovně, ve Srubu a za budovou Základní školy, kde byla v 10:00 hod zahájena soutěž mladých hasičů „O pohár starosty obce“. V odpoledních hodinách vystoupily v areálu před tělocvičnou národopisné soubory Brněnský Valášek, Křenovák a Křenováček. Od šesté hodiny večerní program pokračoval Babskými hody, kterých se zúčastnilo mnoho místních i přespolních návštěvníků v krojích i bez kroje. Podrobný program je možné vidět v záložce „Hody, folklor" v sekci Kultura a fotografie ve fotogalerii. Nutno zmínit, že na každém stanovišti bylo mnoho zajímavých ukázek, soutěží či výstav. Nejen díky příznivému počasí byla v Těšanech velká návštěvnost a celé slavnosti se velmi podařily.

Celý program byl zakončený Mší svatou – poděkováním za úrodu v kostele Sv. Barnabáše.

Poděkování patří nejen všem, kteří se podíleli na organizaci nebo přispěli k programu, ale také pracovníkům Technického muzea v Brně.

Starosta obce Ing. Miroslav Zborovský

 

Fotografie z Národopisných slavností

Fotografie z Babských hodů

Fotografie z hasičské soutěže O pohár starosty