Položení kamenů zmizelých, vyprávění Thomase Graumanna

Ve čtvrtek 15.10.2015 v odpoledních hodinách byly v Těšanech před zámkem, na upomínku obětí holocaustu a obětí nacistického režimu, položeny kameny zmizelých. Jedná se o zvláštní dlaždice, na kterých jsou uvedeny údaje o osobách, které v těšanském zámku žily a byly v období 2. světové války deportovány do koncentračních táborů.  Jedinému chlapci z celé Graumann-Hochbergové rodiny se podařilo přežít a to především díky siru Nicholasu Wintonovi. Můž, který přežil se jmenuje Thomas Graumann a položení kamenů zmizelých, neboli Stolpersteinů, proběhlo za jeho přítomnosti. Stolpersteiny, jsou věnované nejen Thomasi Graumannovi, ale také památce jeho matce Františce Hochbergové, bratru Antonínu Graumannovi a všem dalším příbuzným, kteří byli deportování do koncentračních táborů, kde posléze zahynuli.
 
Kameny zmizelých nám budou navždy připomínat, že v Těšanech žila rodina, o jejímž osudu rozhodl někdo úplně jiný a která neměla možnost toto rozhodnutí nijak ovlivnit. Tohle místo bude nejen pro obyvatele Těšan místem, kde se budou moci zastavit, zamyslet se a vzdát úctu všem obětem fašizmu, nenávisti a násilí. Bude to však také místo připomínající odvahu sira Nicholase Wintona, jenž svým bezbřehým úsilím zachránil 669 dětí, mezi nimi byl i malý hoch žijící mezi námi, Thomas Graumann.

Dále pan Graumann od 18:00 hod vyprávěl, v sále Václav restaurace Korok, celý svůj životní příběh. O tom jak vnímal dobu, kdy se v Těšanech objevily první tanky a na zámku se ubytovali němečtí vojáci. O tom, jak ho maminka odvezla do Prahy na vlakové nádraží, odkud byl vlakem s dalšími dětmi odvezený do Anglie. Vlaky, ubytování v rodinách a vše další potřebné zajistil pro české děti mladý angličan Nicholas Winton. Více o tomto příběhu se můžete dozvědět na YouTube videu.

Podvečerní program byl zpestřený vystoupením pěveckého sboru Izmael z Klobouků u Brna a výstavou plakátů na téma holocaust.

Těší mne, že jak pokládání kamenů zmizelých, tak přednáška pana Graumanna se shledala s velkým zájmem nejen těšanských občanů. Již více než 70 let uplynulo od doby, kdy vypukla druhá světová válka. Válka, která byla vyprovokovaná nacistickým zřízením a jež zasáhla celý svět. Tato válka přinesla desítky milionů mrtvých nejen v řadách vojáků, ale ve své krutosti byla nesmlouvavá také k civilnímu obyvatelstvu. 70 let se může zdát jako dlouhá doba, nenechme se však mýlit, protože v dějinách lidstva je tato doba nicotná. Čím déle od okamžiku ukončení války uběhne, tím více si musíme připomínat čeho všeho byl člověk vůbec schopný.

Věřme, že události, které se za 2. světové války staly, se již nikdy nebudou opakovat.

Miroslav Zborovský

http://www.graumann.cz/index.html

Foto z pokládání kamenů zmizelých ZDE.

Fotografie z přednášky ZDE.