Zájezd pro seniory

     Ráno, 26.4.2016 jsme se sešli u Těšanské kovárny, odkud byl odjezd autobusu na 2. zájezd pro seniory, pořádaný starostou obce. Cíl cesty:  Moravské sklárny Květná, dále Slavkovský pivovar a zámek ve Slavkově u Brna.

     Ve Strání, kde se nachází sklárna, nás přivítala průvodkyně, která nás provedla celým výrobním provozem. Nejdříve nás seznámila s historií sklárny. Stavba sklárny pod Javořinou byla zahájena již v roce 1794. V průběhu let se sklárna rozšiřovala a modernizovala. Od roku 2011 patří Moravské sklárny do sklářské skupiny Crystalete Bohemia s.r.o., která své výrobky vyváží do 72 zemí světa.

     Při procházení provozu jsme mohli sledovat skláře, jak píšťalou nabírají z pánve tekuté sklo a z něj foukají džbány, vázy aj. Pozoruhodné bylo vidět, jak jsou skupiny sklářů sehrané a spolu jednotlivé výrobky dotvářejí. Byli mezi námi i jedinci, kteří si sklářskou píšťalu vyzkoušeli. Sledovali jsme práci brusičů, provoz programově řízeného rytí dekorů do navoskovaných výrobků, výstupní kontrolu a přípravu k expedici. Všude kolem nás byly palety a vozíky plné skleněných výrobků. Po odchodu z výrobního areálu jsme zašli do podnikové prodejny a mohli si sklářské výrobky zakoupit. Potom jsme se všichni sešli v autobusu a mohli z kraje Bílých Karpat odjet směrem ke Slavkovu u Brna.

    Ve Slavkovském pivovaru jsme měli připravený oběd, který jsme zapili místním pivem nebo limonádou. Po obědě nás pan sládek seznámil s výrobou piva. Z jakých surovin se  připravuje, v jakém zařízení a jak dlouho kvasí, než ho dostaneme na stůl. Pivo se ve Slavkově vařilo už od středověku. Už na přelomu 16. a 17. století se na Slavkovsku  pěstoval chmel. Od roku 1600 získalo město od Oldřicha z Kounic právo, vařit pivo v obecním pivovaru. Současný pivovar byl založen od roku 2012.

    Kdo měl zájem, mohl navštívit ještě provozovnu pálenice, která je součástí pivovaru. I když většina z nás národní mok ochutnala, do autobusu jsme nastoupili všichni a bez ztráty paměti.

    Dál jsme pokračovali ke Slavkovskému zámku. Tam už na nás čekaly průvodkyně. Rozdělili jsme se na dvě skupiny, nazuli tradiční zámecké pantofle a procházeli komnatami. Průvodkyně nás seznámily s celou historií zámku i rodu Kouniců, kteří získali Slavkovské panství, a tvrz nechali přestavět na renesanční zámek. Stavba a výzdoba trvaly téměř 70 let.  V současnosti je zámek zrenovovaný a dobře udržovaný. Od roku 2008 je zařazen mezi národní památky. Kolem zámku je rozlehlý zámecký park, na ploše 15,5 ha, ve francouzském a anglickém stylu. Škoda jen, že jsme neměli čas, zámeckým parkem projít.

     Po 17. hodině jsme se opět všichni sešli v autobusu a vydali se směrem k domovu. Počasí nám celý den přálo, nikdo se neztratil a na tvářích účastníků zájezdu byla vidět spokojenost. Než povídání o dnešním výletě uzavřu, nesmím zapomenout poděkovat panu Hrubému, řidiči autobusu, za bezpečnou jízdu.

    Závěrem bych za všechny zúčastněné seniory chtěla panu starostovi a Obci Těšany poděkovat za pořádání těchto zájezdů. Je to příjemné zpestření našeho života. Věříme, že zájezd nebyl poslední a už se těšíme na další.                                                                                                                                                                                                                                        Ludmila Petláková

Všechny fotografie naleznete ZDE.