Kovárna v Těšanech
Kovárna v Těšanech ( směr Brno - Hodonín, přibližně 25 Km od Brna ) je ojediněle zachovalým objektem řemeslnické dílny ve spojení s hospodářským a obytným stavením.
První písemné zprávy o těšanské kovárně pocházejí z konce 17. století. Dá se však předpokládat, že zdejší kovářská dílna vznikla bezprostředně po založení vrchnostenského dvora v Těšanech roku 1377. Stavení v dnešní podobě selského baroka bylo vybudováno kolem roku 1700 na místě starší, historicky doložené kovárny. Kovárna tvořila jednu stranu prostranství obestavěného vrchnostenskými budovami, zámkem, pivovarem, palírnou, hospodou a vesnickými domky. Tato izolace kovárny od ostatních budov byla opodstatněná, neboť se zde pracovalo s otevřeným ohněm a to vytvářelo stálé nebezpečí vzniku požáru okolních stavení, jejichž střechy byly kryty slaměnými doškami.
Těšanský kovář býval původně panským služebníkem. Pracoval především pro klášterní dvůr a dostával za to od vrchnosti naturálie, obilí, dřevo, pivo a do užívání také pole. Pracoval i pro poddané, kteří mu za práci platili. Z těchto peněz musel část odvádět vrchnosti jako nájem. V 18. století se z kovářů – panských služebníků – stali nájemci.
Kovárna zůstala majetkem vrchnosti, ale nájemce, pokud plnil povinnosti, z ní nemohl být vyhnán a mohl ji postoupit svým potomkům nebo prodat cizí osobě, ovšem se svolením vrchnosti. Jména kovářů známe již od 17.století. V devadesátých letech toho století zde pracoval Martin Milica, po jeho smrti se sem roku 1701 přiženil Jiří Myslivec. Byl to patrně syn panského myslivce, který se vyučil kovářskému řemeslu. Dost možná, že pracoval v těšanské kovárně jako tovaryš a po mistrově smrti si vzal vdovu. Od té doby se kováři na těšanské kovárně často střídali.
Po zrušení dominikánského kláštera císařem Josefem II. (roku 1784), byl klášterní majetek rozprodán. Bylo rozparcelováno část dvorských polí, prodán mlýn i kovárna. Koupil ji roku 1787 syn a nástupce dosavadního nájemce Josefa Šimandla Karel Šimandl. Nebyl na ní dlouho, již roku 1790 ji prodal Josefu Langáškovi, kovářskému mistru z Koryčan.
Kovárna se podle hospodářských zásad přenechávala do takzvaného dědičného nebo emfyteutického nájmu. Josef Langášek zaplatil za kovárnu 202 zlatky a roku 1803 mu byla zapsána jako vlastnictví do gruntovní knihy. Po roce 1848 byla zrušena robota i tzv. emfyteutické zájmy a kovárna v Těšanech přešla do soukromého vlastnictví kováře Františka Langáška syna Josefa Langáška. Jeho rod ji užíval od roku 1790 a vlastnil ji až do roku 1968. Za tuto dobu se zde vystřídalo 5 generací Langášků, ale poslední Eduardové už kovářské řemeslo neprováděli (asi od 80. let minulého století). Kovárnu pronajímali a věnovali se sedlačení.
Na kovárně se střídali nájemci až do roku 1950, kdy se provoz z ekonomických důvodů zastavil. Jako nájemci se tu vystřídali Urbánkové. Roku 1937 si pronajal těšanskou kovárnu Urbánkův vyučenec, těšanský rodák Vincenc Chaloupka. Kovářskou živnost měl až do roku 1950, kdy ji vypověděl a odešel pracovat do továrny. Kovárna oněměla, nezněl perlík, nesvítil oheň z kovářské výhně, nestáli v jejím podloubí koně připravení ke kování a nevyužitá budova chátrala. Poslední její majitel, který se stal členem JZD a postavil si v Těšanech rodinný domek, ji nemohl opravovat a stál před problémem, co s ní . Její barokní architektura, pocházející z roku 1714, tvořila spolu se zámkem neodmyslitelnou součást těšanské návsi a nikdo nepomyslel na to, že by tato typická budova měla zmizet.
Kovárna je postavena s podloubím, kde se na břevně mezi pilíře přivazovali koně pro kování. Zde se také kovalo rozměrnější zemědělské nářadí, které se nevešlo do kovárny - vozy, žebřiny, saně, trakaře, natahovaly se ráfy na kola a jiné.
Kovárna v Těšanech musela zajistit potřeby rozsáhlého velkostatku i celé vesnice a navíc uspokojit požadavky formanů a jezdců, kteří přes vesnici projížděli. Pravidelně se zde zastavovali kovat koně vápeníci vozící vápno z Moravského krasu na jižní Moravu. Stálými zákazníky byli také řezníci jezdící s masem do Brna a sedláci z Telnice, Sokolnic a dalších vesnic. Těšanská kovárna pravděpodobně stála tam, kde je dnes, tj. na křižovatce všech popsaných cest, takže žádný povoz ani jezdec k ní nemusel ze svého směru odbočovat, zajíždět nebo se dokonce vracet. Kovárna byla na tento velký provoz stavěna a zařízena. Po stranách komína měla dvě kovářské výhně. U každého „ohně“ pracovali dva lidé, z nichž jeden, většinou učeň, tahal nebo šlapal měchy a pomáhal přidržovat a kovat rozžhavené železo. Pátý kovář byl v dílně na „studenou práci“. Dokončoval a upravoval to, co se vyrobilo v ohni, připravoval materiál, vrtal otvory, brousil nástroje a prováděl všechny úkony, při nichž nemusel kov zahřívat. V dílně pracoval obvykle mistr majitel nebo nájemce kovárny, dva tovaryši a dva učedníci, kteří většinou u mistra bydleli. Dnešní vnitřní technické zařízení odpovídá spíše přelomu 19. a 20. století.
Kovář bydlel ve dvou místnostech - kuchyni a světnici. Kuchyň měla důležitou provozní funkci. Trávila se v ní většina mimopracovního času osazenstva kovárny, včetně kovářovy rodiny. Světnice byla obývacím a parádním pokojem, projednávaly se zde obchodní záležitosti. Zařízení obou místností znázorňuje životní styl a prostředí kováře v 19. století. V hospodářských budovách jsou instalovány ukázky velkých kusů kovářské práce, bran, pluhů, částí zemědělských povozů a drobné výrobky kovářů. Možnost předvádět historický způsob kovářské výroby v dobových prostorách byla několikrát využita i televizí .
Na expozicí kovářství navazuje kolářská dílna, která představuje základní technologie, typické výrobky a nářadí tohoto řemesla. Technologie je představena základní kolářskou prací – výrobou kola, a to v jednotlivých pracovních fázích.
25. října 1963 byla kovárna v Těšanech zapsána do státního seznamu nemovitých kulturních památek. V roce 1969 převzalo objekt do vlastní správy Krajské středisko památkové péče. Rekonstrukce za dohledu pracovníků Technického muzea proběhla v letech 1972 až 1975.
Expozice kovářství a kolářství Technického muzea v Brně v kovárně v Těšanech je otevřena v době od 1. dubna do 31. října v sobotu a neděli a ve státem uznaných svátcích od 9 do 17 hodin. V ostatní dny na objednávku.
Otevírací doba kovárny Těšany:
duben, květen, říjen: soboty, neděle a svátky 9–17 hodin, jindy na objednávku (min. 10 osob)
červen–září: úterý–neděle, svátky 9–17 hodin
polední přestávka 12–13 hodin
poslední vstup do objektu v 16.15
v úterý po státním svátku zavřeno
V jinou dobu na objednávku, tel.: 544 248 713, 776 137 621
Vstupné:
základní 50 Kč
snížené 25 Kč
rodinný pas 40Kč